Altın Kolye

Kolyeler özellikle hediye olarak çok tercih edilen bir takı türüdür. Sevdiklerinizi mutlu etmek, onlara değerli olduğunu hissettirmek için gerçekten de altın bir kolye hediye etmek çok hoş bir harekettir. Altın işlemeli bir kolye seçiminde gözünüze hitap etmesinin dışında en önemli husus boyudur. Boyun kelepçesi olarak mı, gerdanlık olarak mı yoksa elbise üstü bir kolye olarak mı kullanacaksınız?

Ona göre boyunu seçmeniz gerekir. Boyun kelepçesi gibi kısa model kolye için 16in, gerdanlık için orta boy olan 18 in ve elbise üstü için 24 in boyutlarında kolye tercih etmelisiniz. Geniş boyuna kolyenin istediğiniz yerde şık bir şekilde durabilmesi için boyun ölçünüze 8-10 cm daha eklemenizi öneririz. Geniş boyunlar herhangi bir uzunluktaki kolyeyi takabilirler.

Duruşunun güzel olabilmesi için zincirin kalınlığına dikkat etmelisiniz. İnce zincir daha hoş bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Geniş bir boynunuz varsa, genellikle herhangi bir uzunluktaki kolyeyi takabilirsiniz, lakin burada dikkat etmeniz gereken husus zincirin kalınlığıdır. İnce bir zincir daha hoş duracaktır.

Altın kolye seçiminde renk tercihi de önemli bir noktadır. Altının katkısız halinin rengi sarıdır. Diğer elementlerle birleştirilerek farklı renkler elde edilir. 4 tip altın rengi vardır:

Sarı Altın: Saf altına Çinko karıştırılarak elde edilir. (altın doğada çamurumsu şekilde bulunduğundan altını saklayabilmek ve takı haline getirebilmek için işlenebilir hale gelmesi için farklı elementler eklenir. Bundan dolayı sarı altın da %100 saf altın değildir.)

blog altin kolye
altın kolye

Beyaz Altın: Saf altına Nikel ve Platin karıştırılarak elde edilir.

Yeşil Altın: Saf altına Gümüş karıştırılarak elde edilir. Rengi sarının tonudur.

Rose Altın (kırmızımsı): Saf altın Bakır karıştırılarak elde edilir.

Altın tasarım kolye alırken bu 4 renkten birini sadece göz zevkinize göre değil de kendinizin veya hediye edeceğiniz kişinin genel kıyafet tarzını da baza almanızı öneririz. Örneğin Klasik giysiler ağırlıklı tercih ediliyor ise sarı altın kolye, spor bir tarz veya günlük kullanım için alıyorsanız beyaz altın kolye, özel günlerde abiye veya çok şık kıyafetlerle takılacak ağır bir kolye alıyorsanız rose kolye veya sarı altın kolye tercih etmeniz doğru bir karar olacaktır.

Kolye seçiminde kişisel özelliklerinizi baza alan tercih noktalarına göre zevkinize uygun altın kolyeyi seçtikten sonra altın kolyenin özel bir kutusu, sertifikası ve garanti belgesi olmasına dikkat edin. Gerçek bir altın işlemeli bir kolye bunların hepsine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir