5000 yıldan fazla bir süre önce İskenderiye’deki simyacıların insan vücudunun hastalıklarla savaşmasına ve genç kalmasına yardımcı olabileceğine inandıkları sıvı ilacın altın olduğunu biliyor muydunuz?

Gerçekten de altın, sadece mücevher koleksiyonunuza yapılan değerli bir katkı değildir; sağlığa olan birçok faydası tespit edilmiştir:

1) Kan dolaşımını iyileştirici etki

Altın, vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştiren ve böylece vücudunuzun her bölümünün bol miktarda oksijen almasını sağlayan ‘kalp dostu’ bir metal olarak bilinir.
Bu nedenle eskiden hamilelere hem çocuk hem de annede kan ve diğer vücut sıvılarının dolaşımını iyileştirmek için karınlarına altın bir süs takmaları tavsiye edilirdi.

2) Yarayı iyileştirmek ve enfeksiyonları kontrol altına almak

Enfekte veya ağrılı bir bölgeye saf altın koyarsanız, yarayı iyileştirmeye ve enfeksiyonu kontrol etmeye yardımcı olabileceğine inanılıyor.

3) Cilt Bakımı Tedavisi

Eski Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın bile her gece altın bir maske ile uyuduğunu biliyor muydunuz? Altın, cilde sıcak ve yatıştırıcı titreşimler sağlayarak vücudunuzun hücreleri yenilemesine yardımcı olur. Altın birçok cilt bakımı ve güzellik ürününde kullanılmaktadır. Aynı zamanda egzama, mantar enfeksiyonları, deri döküntüsü, yaralar, deri yanıkları gibi çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır.

4) Vücut ısısını düzenleme

Altın içeren giysiler giymek, vücut ısınızı korumanıza yardımcı olur ve üşüme, sıcak basması ve gece terlemeleri durumunda vücut ısı dengesini geri kazandırır.

5) Artrit hastalığının çözümüne yardımcı

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra romatoid artriti tedavi etmek için altın içeren bir bileşiğin kullanıldığını biliyor muydunuz? Rönesans döneminde Venedik’te bile, bir sosyal toplantıya ev sahipliği yapan kişi, misafirlerine romatizmalardan korumak ve elbette zenginliğini göstermek için yemeklerden sonra altın kaplı badem ikram ederdi. Artritiniz varsa altın, kan dolaşımını iyileştirerek uzuvlarınızın ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

6) Bağımlılığı tedavi eder

  1. yüzyılda altın, alkolizmin tedavisi için kullanıldı. Günümüzde altın; nikotin, uyuşturucu ve kafein bağımlılığını tedavi etmek için ilaçlarda kullanılmaktadır.

7) Kanserin büyümesini kontrol eder

Altın, vücudun kanserli hücrelerin büyümesini kontrol etmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle prostat ve yumurtalık kanseri gibi farklı kanser türlerinin tedavisinde alternatif bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Altın ayrıca kanserin erken teşhisine yardımcı olur. ABD merkezli bir biyofarmasötik şirketi olan CytImmune, doğrudan altın nanopartiküller kullanarak anti-kanser ilaçlarının etkinliğini arttırıcı bir yöntem geliştirdi. Nanospectra adlı başka bir şirket, kanser hücrelerini ısıyla yok eden altın kaplı “nano kabuklar” yarattı. 

8) Sağlık teknolojisi

Altın nano partiküllerin her yıl küresel olarak kullanılan milyonlarca “Hızlı Teşhis Testinde”  önemli bir rol oynadığını biliyor muydunuz? Altın nano partiküller içeren bu testler, bir kişinin sıtmadan etkilenip etkilenmediğini tespit etmeye yardımcı olur. Ancak gerçekten harika olan şey, altının HIV / AIDS’in erken teşhisine de yardımcı olması.

Altın sadece finansal geleceğinizi güvence altına almaz; kişisel refahınızı sağlamaya bile yardımcı olabilir.